Published On: 16 stycznia. 2020

Ekspertyza techniczna dot. Kąpieliska Miejskiego.

Spółka Arena Żagań otrzymała kilka dni temu ekspertyzę techniczną określającą aktualny stan techniczny i kryteria naprawy elementów konstrukcji basenów rekreacyjnych Kąpieliska Miejskiego w Żaganiu przy ul. Niepodległości 6. Ekspertyza jasno pokazuje, że stan techniczny obiektu nie pozwala na jego użytkowanie!

Ekspertyza podtrzymuje opinię z maja 2019 roku, która wyraźnie opiniowała natychmiastowe zamknięcie niecek basenowych i rozpoczęcie ich gruntownego remontu.

Szczegółowa dokumentacja wskazuje na długoletnie niszczenie obiektu, który zdaniem autora ekspertyzy jest “w stanie agonalnym”, a jego degradacja techniczna postępuje od wielu lat.

Autorzy dokumentu zalecają gruntowny remont w porozumieniu z Konserwatorem Zabytków, co jednocześnie w znaczący sposób wpłynie na cenę tej modernizacji.

Ekspertyza wskazuje, że beton w nieckach basenowych jest za cienki, nieszczelny, a na dodatek przekracza kilkunastokrotnie wszelkie normy zawartości soli i innych substancji. I cała konstrukcja zagraża jej potencjalnym użytkownikom.

Jeszcze przed otrzymaniem ostatecznej ekspertyzy, mając świadomość stanu technicznego obiektu, wraz z władzami Miasta Żagań, podjęliśmy pierwsze kroki przygotowujące nas do czekającego nas, długotrwałego remontu.

Rozpoczęliśmy poszukiwania ew. programów unijnych, z których moglibyśmy pozyskać pieniądze na rewitalizację Kąpieliska. Jednocześnie rozpoczęliśmy prace nad kosztorysem modernizacji i jej technologią.

Stwierdzenie konieczności konsultacji z Konserwatorem Zabytków znacznie podnosi wartość takiego kosztorysu.

– Latem 2020 roku na pewno planujemy otwarcie obiektu, w celu stworzenia tam strefy rekreacyjnej, z animacjami, zajęciami sportowymi, może także małymi koncertami, czy kinem plenerowym – wylicza Tomasz Hucał, prezes spółki Arena Żagań. – Jednak funkcję basenowe w nadchodzące lato nadal będą pełniły przenośne baseny, które były u nas ostatnio. Nie możemy pozwolić sobie na igranie ludzkim zdrowiem i życiem, szczególnie mając w ręku twarde dokumenty, że zabytkowa niecka betonowa może się rozpaść każdego dnia! A remont tego typu obiektu potrwa na pewno przez wiele miesięcy i wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Godziny otwarcia:

BASEN:

Poniedziałek- Piątek- w godzinach 7.00 – 21.30

(sauny czynne w godzinach 15.00 – 21.15)

Sobota, niedziela w godzinach 9.00 – 21.00

(sauny czynne w godzinach 9.30 – 20.45)

Wejście do hali basenowej:

– Poniedziałek- Piątek do godziny 20:45

– Sobota, niedziela do godziny 20:15

HOSTEL (RECEPCJA):

Pon-Pt w godz. 6.00 – 22.00

Sob, Nd, święta w godz. 8.00-20.00

HALA:

Pon-Pt w godz. 6.00 – 22.00

KONTAKT:

Basen – kasa 68 455 89 50, biuro 68 455 89 51

Hala – 68 455 89 66

Hostel – 68 455 89 60